23 stycznia 2018

PROPOZYCJE TRAS DLA POCZĄTKUJĄCYCH RODZIN Z DZIEĆMI CZ.2Ciąg dalszy propozycji wycieczek na początek rodzinnej przygody z Tatrami.

Trasy są odpowiednie dla dzieci samodzielnie chodzących w wieku od ok. 3-4 lat wzwyż. Młodsze będą musiały przynajmniej część wycieczki spędzić w nosidle. Część pierwszą propozycji znajdziecie tu link a o trasach wózkowych można przeczytać w tym poście link

UWAGA! Wszystkie polecane przeze mnie trasy dotyczą warunków letnich! 


Kuźnice - Boczań - Hala Gąsienicowa - Czarny Staw Gąsienicowy - Hala Gąsienicowa - Boczań - Kuźnice

Piękna widokowo wycieczka, jedna z tych "klasycznych", bardzo popularnych. Do Kuźnic najlepiej podjechać busem z Zakopanego (swój samochód musielibyśmy zostawić przy rondzie św. Jana Pawła II). Za mostkiem w Kuźnicach wybieramy szlak niebieski. Początkowo ścieżka pnie się dość mocno pod górę przez las, po ok. 45 minutach wychodzimy na Skupniów Upłaz. Tu szlak nieco łagodnieje, do Przełęczy między Kopami dochodzimy w kolejne 45 minut.

Fragment szlaku na Halę Gąsienicową przez Skupniów Upłaz


Stąd pozostaje 30 minut do schroniska, w większości w dół. Widok jaki odsłania się za przełęczą zapiera dech w piersiach, potężne szczyty Tatr wysokich górujące nad bogatą w roślinność halą.

Widok na otoczenie Hali Gąsienicowej z okolic Przełęczy między Kopami


Polecam po krótkim odpoczynku wyruszyć od razu w stronę Czarnego Stawu, a na dłużej zatrzymać się w Murowańcu w drodze powrotnej. Nadal idziemy szlakiem niebieskim, ścieżka pnie się lekko pod górę po kamieniach i głazach. Po ok. 30 minutach znajdujemy się nad brzegiem Czarnego Stawu, gdzie możemy podziwiać typowo wysokogórski krajobraz. Ja lubię go jeszcze bardziej niż samo otoczenie Hali Gąsienicowej.

Czarny Staw Gąsienicowy w piękny, słoneczny, czerwcowy dzień


Czarny Staw sprawia bardzo surowe, a przy gorszej pogodzie nieco nawet ponure wrażenie, ale ma wyjątkowy urok. Wracamy do schroniska tą samą drogą. W Murowańcu można zatrzymać się na obiad - mają bardzo dobrą kuchnię, szczególnie polecam zupy - kwaśnicę z żeberkiem lub borowikową z mnóstwem grzybów zjemy za 15 zł, a klasyczną pomidorową z makaronem za 10 zł. Są też większe dania obiadowe (zestawy ze schabowym itp.), pierogi, naleśniki, dania barowe i tatrzański klasyk - szarlotka (najdroższa ze wszystkich schronisk, 10 zł porcja). Do picia polecam herbatę z cytryną (5,50 zł) lub z sokiem malinowym (6zł), a także rewelacyjny kompot owocowy (3zł).* Do Kuźnic wracamy tą samą drogą. Można wybrać też wariant przez Dolinę Jaworzynki (szlak żółty od Przełęczy między Kopami) - w górnej części bardziej stromy, za to końcowy odcinek prawie po płaskim. Na fragmentach dojścia do Hali Gąsienicowej (i zejścia) oraz na większości szlaku do Czarnego Stawu trzeba bardzo pilnować dzieci - miejscami jest wąsko i wystarczy się potknąć.

Gronik - Dolina Małej Łąki - Wielka Polana - Przysłop Miętusi - Ścieżka nad Reglami - Dolina Kościeliska

Dolina Małej Łąki to jedna z dolinek reglowych. Szlak bierze swój początek w okolicach Gronika. Można się tam dostać własnym samochodem, busem z Zakopanego lub skorzystać z komunikacji miejskiej (linia nr 11). Żółty szlak, szeroką ścieżką przez las w niespełna godzinę wyprowadza nas na rozległą polanę z pięknym widokiem na Giewont i okoliczne turnie.

Mój synek na Wielkiej Polanie w Dolinie Małej Łąki


Po krótkim postoju skręcamy w szlak czarny w kierunku Przysłopu Miętusiego. Po około 20 minutach Ścieżka nad Reglami łączy się ze szlakiem na Małołączniak (Czerwone Wierchy). My podążamy dalej szlakiem czarnym, który teraz biegnie już w dół (dość stromo).

Widok z okolic Przysłopu Miętusiego


Tabliczka ostrzega, aby pokonać ten odcinek dość szybko z powodu często spadających kamieni. Wychodzimy na początku doliny Kościeliskiej, skąd już tylko 20 minut dzieli nas od parkingu w Kirach. Tu łapiemy busa do Zakopanego lub do Gronika (jeśli tam zostawiliśmy swój samochód - można też dojść ten kawałek Drogą pod Reglami).

Jaworzyna Tatrzańska - Dolina Jaworowa - Jaworowy Ogród - Dolina Jaworowa - Jaworzyna Tatrzańska

Trasa dla turystów ceniących sobie ciszę i spokój na szlaku. Wyjątkowo mało uczęszczana Dolina Jaworowa oferuje w dodatku piękne widoki. Szlak zielony rozpoczyna się w słowackiej miejscowości Tatrzańska Jaworzyna. Dostać się tu można na kilka sposobów. Pierwsza opcja to własny samochód. Można też skorzystać z linii autobusowej Strama (Zakopane - Poprad) - autobus odjeżdża spod dworca PKP, połączeń jest jednak dość mało. Jest też możliwość dojazdu do Łysej Polany (jakimkolwiek busem kierującym się nad Morskie Oko) - tam należy łapać słowacki autobus SAD (odpowiednik naszego PKSu) lub przejść pieszo do Tatrzańskiej Jaworzyny (ok. 40 minut asfaltem, poboczem drogi). Zielony szlak początkowo wiedzie asfaltem, po ok. pół godzinie dochodzimy do rozwidlenia przed Polaną pod Muraniem.

Rozwidlenie szlaków w Dolinie Jaworowej


Nadal kierujemy się szlakiem zielonym (w stronę Lodowej Przełęczy). Proponuję dojść aż do Jaworowego Ogrodu, bo to wyjątkowo urocze miejsce, polana, mały mostek na Jaworowym Potoku i potężna ściana Jaworowych Szczytów zamykająca dolinę.
Jaworowy Ogród


Jeśli jednak z braku czasu, sił lub chęci nie damy rady dojść do tego miejsca, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zawrócić w dowolnym momencie. Nie polecam wędrować tym szlakiem po zmierzchu - jest na prawdę bardzo mało uczęszczany, co jest zaletą, ale generuje większe ryzyko spotkania z niedźwiedziem - wracaliśmy nim kiedyś jak robiło się już szaro i było na prawdę nieprzyjemnie. Wracamy tą samą drogą i znów wybieramy jedną z opcji dostania się do Zakopanego.

Tatrzańska Jaworzyna - Polana pod Muraniem - Dolina Zadnich Koperszadów (do polany z niedźwiadkami) - Polana pod Muraniem - Tatrzańska Jaworzyna

Trasa do pewnego momentu zbieżna z powyższą - przy rozwidleniu szlaków tym razem wybieramy kolor niebieski. Przechodzimy przez mostek i po paru krokach ukazuje nam się Polana pod Muraniem w pełnej krasie. Możemy podziwiać piękne widoki, jest też kilka ławek, wiaty i ekspozycja geologiczna.

Polana pod Muraniem - w tle Lodowy Szczyt


Dolina Zadnich Koperszadów


Dalej szlak pnie się dość łagodnie pod górę. Po około 1,5 godziny docieramy do polany z drewnianymi niedźwiadkami o wdzięcznej nazwie Skoruszowy Burdel ;)

Drewniane niedźwiadki to super atrakcja dla dzieci


Oprócz drewnianych rzeźb niedźwiedzi znajduje się tam tablica z informacjami o zwyczajach tych zwierząt - w formie listu od misia - w językach słowackim i angielskim. Szlak dalej biegnie na Przełęcz pod Kopą, a my wracamy tą samą drogą.

Łysa Polana - Dolina Białej Wody - Polana Biała Woda - Polana pod Wysoką - Dolina Białej Wody - Łysa Polana

Kolejna wycieczka na Słowacji, dla turystów spragnionych spokoju. Szlak może nie tak pusty jak Dolina Jaworowa, ale też mało uczęszczany i obfitujący w piękne krajobrazy. Wędrówkę rozpoczynamy tuż za przejściem granicznym na Łysej Polanie. Ruszamy szlakiem niebieskim, szeroką, utwardzaną ścieżką po niespełna godzinie wychodzimy na Polanę Biała Woda, z której rozpościera się panorama na Tatry Wysokie - m.in. Młynarza, Rysy i Wysoką. Polana jest idealnym miejscem na odpoczynek, można usiąść po prostu na łące lub skorzystać z jednej z turystycznych wiat.

Dolina Białej Wody

Szlak niebieski zaczyna piąć się nieco bardziej w górę, do Polany pod Wysoką mamy jeszcze prawie 2 godziny, ale jeżeli nie mamy czasu lub ochoty, wędrówkę możemy skończyć wcześniej i zawrócić w dowolnym momencie. W okolicach Polany pod Wysoką znajduje się obozowisko taternickie.

Okolice Polany pod Wysoką


Szlak dalej prowadzi na Polski Grzebień, a my wracamy tą samą drogą do Łysej Polany.

Dolina Strążyska - Polana Strążyska - Ścieżka nad Reglami - Czerwona Przełęcz - Dolina Białego

Jeden z odcinków Ścieżki nad Reglami. Wycieczkę rozpoczynamy w znanej nam już Dolinie Strążyskiej. Tym razem na polanie wybieramy szlak czarny do Doliny Białego. Kamiennymi schodami wspinamy się dość mozolnie pod górę - podejście jest dość męczące, ale krótkie - ok. 30 minut, a od Czerwonej Przełęczy będziemy już tylko schodzić. Na przełęczy można odbić jeszcze na widokową Sarnią Skałę (to już tylko 10 minut), trzeba jednak zachować wzmożoną ostrożność wchodząc tam z dziećmi.

Ścieżka nad Reglami pomiędzy Doliną Strążyską a Doliną Białego


Zejście do Doliny Białego to kolejne 30 minut (bywa dość ślisko - szczególnie po deszczu!) i jeszcze niespełna godzina doliną wzdłuż potoku. Wycieczkę kończymy przy skoczni narciarskiej.

Dolina Białego


Gronik - Dolina Małej Łąki - Wielka Polana - Ścieżka nad Reglami - Przełęcz w Grzybowcu - Polana Strążyska - Dolina Strążyska

Kolejny odcinek Ścieżki nad Reglami łączący dwie znane nam już z poprzednich opisów dolinki reglowe. Startujemy z Gronika i żółtym szlakiem kierujemy się na Wielką Polanę Małołącką. Tym razem wybieramy szlak czarny w lewo w kierunku Doliny Strążyskiej. Podejście na Przełęcz w Grzybowcu jest z tej strony łagodniejsze i krótsze - ok. 30 minut, z czego tylko 10 minut bardziej pod górę.

Przełęcz w Grzybowcu


Z przełęczy wiedzie szlak czerwony na Giewont, my natomiast zaczynamy schodzić. Zejście do Doliny Strążyskiej trwa ok. 40 minut i jest dość strome (uwaga na śliskie kamienie!).

Końcówka zejścia do Doliny Strążyskiej


Po zejściu na polanę pozostaje nam powrót Doliną Strążyską do jej wylotu i stamtąd powrót busem lub pieszo do Zakopanego (można się przejść Drogą pod Reglami pod skocznię lub wrócić nią do Gronika jeśli zostawiliśmy tam własny samochód).

Jeśli chodzi o propozycje tras dla początkujących rodzin to na razie wszystko. Być może lista zostanie poszerzona, jeśli macie jakieś własne propozycje na łatwe wycieczki na początek - podzielcie się nimi w komentarzach. Już wkrótce pojawią się pomysły dla bardziej zaawansowanych!


* ceny z października 2017

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz